High School Rodeo results

Here are the results from the District 1 California High School Rodeo Association Rodeo No. 2
held Oct. 7-9 in McArthur, California

Barrel racing, 53 entered
1. Mariella Passalacqua, Healdsburg, 36.810 seconds. 2. Rainy Minton, Witter Springs, 37.357. 3. Jessie Wilson, Los Molinos, 37.572. 4. Maia Mayer, Los Molinos, 37.824. 5. Elthia Gomes, Etna, 37.868. 6. Makenna Baker, Chico, 38.106. 7.. Ashley Adams, Bieber, 38.465. 8 Canyon Darger, Ukiah, 38.744. 9. Dilyn Dicharry, Butte City, 38.745. 10. Myka Jo Stroup, Redding, 38.800.

Pole bending, 45 entered
1.  Francie Heffernan, Fort Jones, 42.309. 2. Elthia Gomes, Etna 44.938. 3. Cassidy Weaver, Cottonwood, 45.513. 4. Rainy Minton, Witter Springs, 45.537. 5. Haley Templeton, Red Bluff, 45.867..
6. Riley Bitle, Artois, 46.294. 7. Mariella Passalacqua, Healdsburg 46.348. 8. Joslyn Shults, Red Bluff, 47.124. 9. Ashley Adams, Bieber, 47.459. 10. Paden Cash, Eagle Point, Oregon, 47.463.

Breakaway roping, 45 entered
1. Rainy Minton, Witter Springs, 6.58. 2. Kaley Schorovsky, Los Molinos, 8.46. 3. Sydney Oilar, Millville, 9.35. 4. Elthia Gomes, Etna, 9.46. 5. Kylyn Watkins, Ukiah 12.81. 6. Gracie Sherrick, Redding, 18.04. 7. Devin Kerr, Red Bluff, 18.42. 8. Mason Thomas, Corning, 20.47. 9. Sienna Radelfinger, Ferndale, 32.79. 10. Amber McGuire, Vacaville, 2.75/1.

Advertisement

Goat tying, 35 entered
1. Claire Boles, Orland, 15.41. 2. Rainy Minton, Witter Springs, 20.39. 3. Sydney Oilar, Millville, 21.85. 4. Elthia Gomes, Etna, 22.14. 5. Kylyn Watkins, Ukiah, 22.43. 6. Amelia Finkbeiner, Westwood, 22.84. 7. Jayda Staley, Cottonwood, 23.27. 8. Paden Cash, Eagle Point, Oregon, 23.93. 9. Francie Heffernan, Fort Jones, 24.14.

Girls cutting, 12 entered
1-2. Claire Boles, Orland, 144. 1-2. Canyon Darger, Ukiah, 144. 3. Jayda Staley, Cottonwood, 141. 4. Rainy Minton, Witter Springs, 139. 5. Haley Templeton, Red Bluff, 138. 6. Charleigh Merkley, Flournoy, 136. 7. Jozie Hannah, Likely, 134. 8. Jocelyn Adams, Redding, 133.
9- 10. Maia Mayer, Los Molinos, 132. 9 -10. Sydney Oilar, Millville, 132.

Boys cutting, 4 entered
1. Tanner Kerr, Red Bluff, 144.5. 2. Colton Suther, Palo Cedro, 143. 3. Blake Earley, Oroville, 133. 4. Carson Pray, Red Bluff, 128.Team roping, 28 teams entered
1. Logan Darst, Red Bluff, and Colton Suther, Palo Cedro, 23.66. 2. Hailey Hutchings, Fall River Mills, and Jhett Neer, Greenville, 25.01. 3. Rainy Minton, Witter Springs, and Kylyn Watkins, Ukiah, 35.35. 4. Abigail Armstrong, and Casey Armstrong, Chiloquin, Oregon, 43.68. 5. Canyon Darger, Ukiah and Jayda Staley, Cottonwood, 48.30. 6 Jasper Frost, Browns Valley and Blake Myers, Fall River Mills, 54.81. 7. Alexis Molina, Gerber and Paden Cash, Eagle Point, Oregon, 9.29/1. 8. Riley Bitle, Artois and Lexi Kanakis, Corning, 9.60/1. 9. Casey Grove, Eagleville and Timothy Martinez, Cedarville, 16.87/1. 10. James Johnson, Etna and Sienna Radelfinger, Ferndale, 17.33/1.

Bareback riding, 1 entered
1. Quentin Personeni, Oroville, 125.

Advertisement
Blue Frog Realty ad

Saddle bronc riding, 3 entered
No scores.

Bull riding, 2 entered
No scores.

Steer wrestling, 8 entered
1. Jasper Frost, Browns Valley, 13.37. 2. James Johnson, Etna, 15.56. 3. Ilan Davis, Orland, 25.46. 4. Tanner Kerr, Red Bluff, 4.6/1. 5. Quentin Personeni, Oroville 25.69/1.

Tie down roping, 19 entered
1. Colton Suther, Palo Cedro, 22.60. 2. Tanner Kerr, Red Bluff, 29.30. 3. Trace Conard, Corning, 38.61. 4. Jasper Frost, Browns Valley, 53.45. 5. Ilan Davis, Orland, 15.53/1. 6. Tucker Kampmann, Orland,, 15.80/1. 7. Cutter Nash, Standish 16.11/1. 8. Cody Cash, Montague, 19.21/1. 9. Blake Earley, Oroville, 23.18/1. 10. Bryce Bidwell, Alturas, 23.71/1.

The next District 1 CHSRA rodeo will be held Nov. 11-13 in Red Bluff, California.