Junior High California High School Rodeo Association No. 5, Nov. 11-12, Red Bluff, California

Junior High Pole Bending — 32 entered

  1. Brooklyn Mueller, Red Bluff, 23.454. 2. Rylee Ayres, Klamath Falls, Oregon, 23.700. 3. Brylee Small, Fall River Mills, 23.804. 4. Alyssa Molina, Gerber, 23.939. 5. Isabella Brown, Etna, 24.368. 6. Hayden Hansen, Fort Jones, 24.796. 7. Kenley Neer, Greenville, 25.323. 8. Jenna Joe Neilsen, Cottonwood, 25.594. 9. Toni Kanakis, Corning, 26.418. 10. Raegan Johnson, Oroville, 26.520.

Junior High Girl’s Goat Tying — 29 entered

  1. Avery Davis, Orland, 9.48. 2. Danika Davis, Chico, 11.15. 3. Brylee Small, Fall River Mills, 12.63. 4. Maddee Baker, Chico, 13.74. 5. Jordyn Staley, Cottonwood, 14.30. 6. Rylie Bryant, Orland, 15.62. 7. Rylee Ayers, Klamath Falls, Oregon, 15.84. 8. Macy Benson, Alturas, 16.39. 9. Saige Risner, Montague, 16.45. 10. Reese Milne, Orland, 16.68.

Junior High Barrel Racing — 32 entered

  1. Rylan Gardner, Elk Cree, 15.663. 2. Rylee Ayers, Klamath Falls, Oregon, 15.669. 3. Hayden Hansen, Fort Jones, 15.698. 4. Jenna Joe Nielsen, Cottonwood, 15.702. 5. Cheyenne. McNeal, Red Bluff, 15.724. 6. Brynna Skeeters, Medford, Oregon, 15.824. 7. Peyton Bartneck, Etna, 15.970. 8. Brylee Small, Fall River Mills, 16.134. 9. Raegan Johnson, Oroville, 16.147. 10. Toni Kanakis, Corning, 16.399

Junior High Girl’s Breakaway Roping — 21 entered

Advertisement

  1. Jordyn Staley, Cottonwood, 4.10. 2. Saige Risner, Montague, 4.35. 3. Rylee Ayres, Klamath Falls, Oregon, 5.34. 4. Danika Davis, Chico, 12.84.

Junior High Team Roping — 16 teams entered

  1. Maisie Heffernan, Fort Jones, and Caleb Gonzales, Standish, 9.61. 2. Jack Kerr, Red Bluff, and Jordyn Staley, Cottonwood, 15.50. 3. Rhett Milne, Orland, and Levi Andrews, Orland, 22.29. 4. Colt Bray, Montague, and Carson Cash, Montague, 27.63.

Junior High Ribbon Roping — 15 teams entered

  1. Rhett Milne, Orland, and Ellie Milne, Orland, 15.02. 2. Jackson Kampmann, Orland, and Rylan Gardner, Elk Creek, 16.54. 3. Max Cohn, Tehama. and Avery Davis, Orland, 18.39. 4. Colt Bray, Montague, and Hayden Hansen, Fort Jones, 23.54. 5. Lucas Hilton, Cottonwood, and Sallie Swaner, Orland, 28.65.

Junior High Bull Riding — 4 entered

  1. Giovanni Kent, Red Bluff, 64.

Junior High Bareback Steer Riding — 3 entered

  1. Levi Andrews, Orland, and George Boles, Orland, 54

Junior High Saddle Bronc Steer Riding — 5 entered

Advertisement

No scores .

Junior High Chute Dogging — 16 entered

  1. Rhett Milne, Orland, 2.48. 2. George Boles, Orland, 2.81. 3. Dalton Vandeburgh, Cottonwood, 3.21. 4. Bodie Kingdon, Taylorsville, 3.67. 5. Westin Oilar, Millville, 4.04. 6. Carson Cash, Montague, 4.25. 7. Tucker Martson, Biggs, 9.38. 8. Jack Kerr, Red Bluff, 11.51. 9. Flint Moyles, Etna, 13.31. 10. Cole Hannah, Likely, 14.21

Junior High Tie Down Roping — 4 entered

  1. Rhett Milne, Orland, 15.72. 2. Jackson Kampmann, Orland, 23.87.

Junior High Boys Breakaway Roping — 17 entered

  1. Levi Andrews, Orland, 4.81. 2. Max Cohn, Tehama, 4.93. 3. L J Kanakis, Corning, 5.51. 4. Dalton Vandeburgh, Cottonwood, 5.55. 5. Beau Rocha, Red Bluff, 5.71. 6. Colt Bray, Montague, 5.79. 7. Clinton Earley, Oroville, 5.94.

Junior High Boys Goat Tying — 20 entered

  1. George Boles, Orland, 12.63. 2. Jackson Kampmann, Orland, 14.18. 3. Caleb Gonzales, Standish, 15.04. 4. Levi Andrews, Orland, 15.27. 5. Trenton McGrew, Vacaville, 16.74. 6. Lucas Hilton, Cottonwood, 18.21. 7. Brody Stokes, Orland, 18.51. 8. Tucker Martson, Biggs, 18.96. 9. Colt Bray, Montague, 19.70. 10. Darren McDonald, Vacaville, 20.33.

There were 68 Junior High Rodeo contestants at this rodeo. Next rodeo, No. 6, is Nov. 13, 2022.

Advertisement