Results District 1 Junior High California High School Rodeo No. 5, Red Bluff, California, Nov. 10-11

Junior High Saddle Bronc Steer Riding, 2 entered
No scores

Junior High Bull riding, 1 entered

  1. Lane Sites, 50.

Junior High Tie Down Roping, 7 entered

  1. George Boles, Orland, 19.52. 2. Jack Kerr, Red Bluff, 21.51. 3. Caleb Gonzales, Standish, 27.27. 4. Levi Andrews, Orland, 28.49.

Junior High Boys Breakaway Roping, 14 entered

  1. Max Cohn, Tehama, 3.41. 2. Lucas Hilton, Cottonwood, 3.74. 3. Carson Cash, Montagu, 4.64. 4. Roper Ayres, Klamath Falls, Oregon, 5.25. 5. Clinton Earley, Oroville, 5.36. 6. Darren McDonald, Vacaville, 7.55. 7. Trenton McGrew, Vacaville, 12.76. 8. L J Kanakis, Corning, 18.06.

Junior High Chute Dogging, 13 entered

  1. Dalton Vandeburgh, Cottonwood, 2.15. 2. Levi Andrews, Orland, 3.72. 3. Bodie Kingdon, Taylorsville, 4.19. 4. Jack Kerr, Red Bluff, 6.17. 5. Lucas Hilton, Cottonwood, 11.12. 6. Flint Moyles, Etna, 11.32. 7. Carson Cash, Montague, 11.36. 8. Tucker Martson, Biggs, 13.74. 9. Colt Bray, Montague, 14.35. 10. George Boles, Orland, 19.06.

Junior High Boys Goat Roping, 16 entered

  1. George Boles, Orland, 12.18. 2. Levi Andrews, Orlan, 12.40. 3. Tucker Martson, Biggs, 13.92. 4. Jake McGrew, Vacaville, 15.59. 5. Carson Cash, Montague, 15.84. 6. Royce Ginochio, 16.56. 7. Clinton Earley, Oroville, 16.73. 8. Roper Ayres, Klamath Falls, Oregon, 17.08. 9. Colt Bray, Montague, 18.48. 10. Darren McDonald, Vacaville, 19.09.

Junior High Team Roping, 16 teams entered

  1. Tucker Martson, Biggs, and Clinton Earley, Oroville, 10.53. 2. Jack Kerr, Red Bluff, and Jordyn Staley, Cottonwood, 13.36. 3. J J Heffernan, Fort Jones, and Caleb Gonzales, Standish, 18.26. 4. Levi Andrews, Orland, and Max Cohn, Tehama, and George Boles, Orlan, and Dalton Vandeburgh, Cottonwood, 27.56.

Junior High Ribbon Roping, 17 teams entered

  1. Colby Knoll, and Brooklyn Mueller, Red Bluff, 10.42. 2. Dalton Vandeburgh, Vacaville, and Sadie Vandeburgh, Vacaville, 3.54. 3. Ellie Milne, Orland, and Brody Stokes, Orland, 15.28. 4. Lucas Hilton, Cottonwood, and Kaydin Gleason, 15.57. 5. Clinton Earley, Oroville, and Brielyn LaFayette, 16.46. 6. Max Cohn, Tehama, and Avery Davis, Orland, 18.90. 7. Caleb Gonzales, Standish, and Tessa Heffernan, Fort Jones, 21.24.

Junior High Barrel Racing, 35 entered

  1. Jordyn Staley, Cottonwood, 14.537. 2. Hayden Hansen, Fort Jones, 14.819. 3. Brooklyn Mueller, Red Bluff, 14.986. 4. Alyssa Molina, Gerber, 15.133. 5. Alix Cornelius, Red Bluff, 15.436. 6. Rylee Ayres, Klamath Falls, Oregon, 15.521. 7. Raegan Johnson, Oroville, 15.550. 8. Peyton Bartneck, Etna, 15.604. 9. Brynna Skeeters, Medford, Oregon, 15.725 10. Braedynn Cox,  Red Bluff, 15.846.

Junior High Girls Goat Roping, 35 entered

  1. Avery Davis, Orland, 9.06. 2. Jordyn Staley, Cottonwood, 11.28. 3. Ellie Milne, Orland, 11.55. 4. J J Heffernan, Fort Jones, 11.73. 5. Brooklyn Jimenez, Crescent City, 12.95. 6. Raegan Johnson, Oroville, 12.97. 7. Josie Abbate, 13.29.8. Reese Milne, Orland, 13.53. 9. Brylee Small, Fall River Mills, 13.58. 10. Macy Benson, Alturas, 13.78

Junior High Girls Breakaway Roping, 20 entered

  1. Tessa Heffernan, Fort Jones, 4.75. 2. Shayna Gomes, Etna, 5.32.3. Jordyn Staley, Cottonwood, 12.25. 4. Rylan Gardner, Elk Creek, 14.54. 5. Kenley Neer, Greenville, 14.70. 6. Isabella Brown, Etna, 15.22. 7. Brylee Small, Fall River Mills, 21.23.

Junior High Pole Bending, 34 entered

  1. Alyssa Molina, Gerber, 22.446. 2. Hayden Hansen, Fort Jones, 22.873.3. Paisley Burnette, 22.958. 4. Brooklyn Mueller, Red Bluff, 23.344. 5. Brooklynn Jimenez, Crescent City, 23.360. 6. Falyn Owen, 23.523. 7. Emery McGrew, Vacaville, 24.062. 8. Peyton Bartneck, Etna, 24.378. 9. Brylee Small, Fall River Mills, 24.379. 10. Rylee Ayres, Klamath Falls, Oregon, 24.868.

Next Rodeo No. 6, Nov. 12, Red Bluff, California.